Technologia pulsacyjna AUER

Jak działa kocioł pulsacyjny Auer?

Spalanie pulsacyjne

Proces spalania pulsacyjnego AUER pulsacyjnePL
Proces pulsacyjnego spalania gazu Auer pulsacyjnePL

Technologia pulsacyjnego spalania gazu została zaczerpnięta przez firmę AUER z rozwiązań stosowanych pierwotnie w przemyśle lotniczym, w silnikach odrzutowych. To właśnie przez dużą efektywność spalania gazu w silniku odrzutowym, francuski producent postanowił na tej bazie stworzyć Kocioł Pulsatoire (pulsujący).

Tradycyjny palnik gazowy został zastąpiony czymś zupełnie nowym, komorą spalania w której, przy zachowaniu odpowiednich warunków, w każdej sekundzie następuje dokładnie 115 wybuchów. Wcześniej, przez otwartą klapę zaworową, do komory przedostaje się mieszanka gazowo-powietrzna, następnie jest ona odpalana przez świecę zapłonową. Przy wybuchu gazu zmienia się ciśnienie panujące w komorze spalania, spaliny zostają gwałtownie wyrzucone w stronę wymiennika ciepła, a misternie uformowany wymiennik jest w stanie je odebrać i przekazać na instalację.

Dużą wagę, przy projektowaniu kotła, producent przykładał do wymiennika ciepła, który tutaj ma niespotykaną pojemność, bo aż 7 litrów (dla jednostki o mocy 20kW). Zakładając, że w komorze dochodzi do 115 wybuchów na sekundę, zaburzony przepływ spalin, kluczowy stał się materiał do jego wykonania, wykorzystano do tego stal nierdzewną Inox w odmianie 316-L. Jest to niezwykle wytrzymały materiał, odpowiedni do wykonania wymiennika ciepła w Pulsatorze. Wydawać by się mogło, że projektowanie tak dużego wymiennika ciepła, w porównaniu z konkurencją niemalże dwukrotnie większego, było konieczne w zestawieniu z pulsacyjnym spalaniem gazu, w rzeczywistości tak jest. Efektywne spalanie gazu wymaga od wymiennika sprawnego odbioru ciepła, co udało się osiągnąć konstruktorom pieca gazowego Auer.

Przewód spalinowy z PVC-U (polichlorek winylu)

Komin PVC-U Auer pulsacyjnePL
Komin PVC-U Auer PulsacyjnePL

Wynikiem oszczędności w spalaniu gazu, kotłów AUER, jest niska temperatura spalin. Zachowując temperaturę przewodu wydechowego na odpowiednio niskim poziomie, producent był w stanie wykorzystać polichlorek winylu (PVC-U) jako materiał do jego wykonania.